Medycyna i zdrowie (1/2009 )

Drodzy Czytelnicy!

Czas odetchnąć od mniej sprzyjającego okresu jesienno- zimowego, przed nami urocza wiosna i pełne słońca lato!

Dzień coraz dłuższy, ubrania zamieniamy na lżejsze, a cieplejsze promienie słońca napełniają nas witalnością. Wbrew zapowiedziom, miniona zima nie odpuściła i okazała nam swoje surowsze oblicze. Na szczęście, możemy o niej zapomnieć na kilka miesięcy. Niektórym z nas przyjdzie jeszcze zmierzyć się z zimowymi „pamiątkami” w postaci dodatkowej fałdki na brzuchu, nieco zszarzałej cery, łamliwych włosów czy słabej kondycji. Brzmi znajomo? Zapraszam do lektury! Podpowiemy, jak odświeżyć przemęczoną mrozami i zmiennymi warunkami pogodowymi cerę, wskażemy również jak rozsądnie zrzucić nadprogramowe kilogramy. Stawiamy na naturę, zalecamy więc stosowanie jej pochodnych- ziół, które w walce z codziennymi dolegliwościami są niezwykle skuteczne. Szczególnie polecam artykuł dotyczący najważniejszego dla naszego prawidłowego funkcjonowania posiłku, śniadania. Powinny zapoznać się z nim osoby żyjące bardzo aktywnie, które potrzebują sporą dawkę energii na co dzień. Sądzę, że dotyczy to większości z nas, niezależnie czy zaliczamy się do przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, zabieganej młodzieży, intensywnie pracujących dorosłych czy też do osób w jesieni życia.

Redakcja

Odchudzaj się zdrowo i rozsądnie

Najważniejszą kwestią procesu odchudzania jest akceptacja samego siebie i wyznaczenie celu, do którego chcemy dążyć. Może nim być utrata określonej liczby kilogramów, pozbycie się zbyt dużej ilości tłuszczu na brzuchu, cellulitis na udach i pośladkach, zmiana składu ciała- więcej tkanki mięśniowej zamiast tłuszczowej. Nasz cel powinien być oczywiście realny do osiągnięcia w danym czasie i przede wszystkim musi uwzględniać aspekty zdrowotne.

więcej...

Powitaj wiosnę zdrową skórą

Gdy za oknem śnieg, mróz i wiatr, łatwo nie tylko o przeziębienia, ale także o odmrożenia i wysuszenia skóry. Przed wychłodzeniem w okresie zimy chroniliśmy więc ciało warstwami ciepłej odzieży, tylko niczym nie osłonięta skóra twarzy pozostawała wobec zimy bezbronna. Wystawiana na działanie zimna, smagana na przemian wiatrem i ciepłem kaloryferów, wielokrotnie w ciągu dnia przekraczała granice dwóch stref klimatycznych: arktycznej i pustynnej.

więcej...

Zapomnij o … zapominaniu

Pan Hilary z Tuwimowskiego wiersza śmieszył nas i naszych rodziców swoim roztargnieniem. Ale kto z nas przyzna z ręką na sercu, że nie zdarzyło mu się zapomnieć, gdzie położył kluczyki do samochodu, telefon komórkowy albo, co gorsze, gdzie zapisał PIN do swojej karty kredytowej... W stresie zapominamy również o ważnych spotkaniach i terminach.

więcej...

Nie zapieraj się!

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej. Trudno nam wskazać człowieka wolnego od stresu, gdyż czynnik ten stanowi niechlubny znak naszych czasów. Codzienny pośpiech sprawia, że nie mamy wolnej chwili na odpoczynek, a posiłki zjadamy w biegu. Na efekty prowadzenia takiego trybu życia nie trzeba długo czekać.

więcej...